#StopDezinformacjiŻywnościowej 

Sprawdź jak przeciwdziałać dezinformacji żywnościowej

Studium przypadku

Walczymy z
dezinformacją

Kampania #StopDezinformacjiŻywnościowej ma na celu zwalczanie wzrastających dezinformacji dotyczących jakości żywności produkowanej w Polsce. W przestrzeni prasy, telewizji, internetu oraz mediów społecznościowych coraz częściej pojawiają się niejasności, mity, półprawdy, a nawet kłamstwa dotyczące polskiej żywności. Szerząca się dezinformacja i ataki skierowane na sektor rolno-spożywczy mają ogromny wpływ nie tylko na wizerunek branży w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Aby temu przeciwdziałać przedstawiciele organizacji branżowych zdecydowali o zawiązaniu koalicji i podpisali „Wspólna deklarację polskich organizacji rolno- spożywczych, producentów żywności i innych zainteresowanych podmiotów na rzecz walki z dezinformacją żywnościową i fake newsami na temat żywności”.

Okazja na
wymianę wiedzy

Konferencja prasowa #StopDezinformacjiŻywnościowej to okazja do zawiązania koalicji i podpisania deklaracji na rzecz walki z dezinformacją żywnościową. To znakomita okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk między kluczowymi podmiotami branżowymi oraz promocji uczciwości i transparentności w dziedzinie komunikacji. To szansa na podniesienie społecznej świadomości na temat dezinformacji panującej w przestrzeni medialnej.

Widzisz dezinformację?

REAGUJ

zgłoś tokontakt@stopdezinformacjizywnosciowej.plTwoje działanie ma znaczenie

Te fake newsy widzisz
każdego dnia

Manipulacja widzami

W programie telewizyjnym zostało wyemitowane nagranie „Śmierć kur”, w którym widzom zostały przedstawione spreparowane materiały oszukujące widzów i manipulujące ich emocjami. W filmie wykorzystano nagrania archiwalne oraz przedstawiające fermy spoza granic naszego kraju, a nawet Unii Europejskiej. Przedstawiono w ten sposób nieprawdziwy obraz polskiej branży drobiarskiej.

Nieistniejąca choroba

Organizacja Otwarte Klatki szerzyła nieprawdziwe informacje na temat białych włókien w mięsie drobiowym nazywające je „chorobą białych włókien”, a które w rzeczywistości są tkanką tłuszczową. Zmanipulowane materiały pochodzące z krajów trzecich przedstawione jako „materiały dowodowe” zachwiały wiarygodnością polskiego drobiu wśród konsumentów. Przeciętny odbiorca odnosił wrażenie, że kupując w sklepach mięso drobiowe, otrzymuje produkt niebezpieczny i niezdrowy.

Afera, której nie było

Problemy podatkowe firmy Berg+Schmidt publikowano w mediach pod nazwą „afery paszowej”. Media informowały o zanieczyszczaniu pasz szkodliwymi substancjami, mimo stwierdzenia przez Głównego Lekarza Weterynarii, iż nie istniało żadne ryzyko dla zdrowia konsumentów. W efekcie klienci byli przekonani, że kupowali drób karmiony olejami do produkcji smarów i tłuszczami technicznymi.
Fake news

Kampania
#StopDezinformacjiŻywnościowej

Kampania #StopDezinformacjiŻywnościowej rozpoczęła się debatą pt. „Jak skutecznie walczyć z dezinformacją i fejk atakami w branży żywnościowej?”, w której wzięli udział eksperci z sektora rolno-spożywczego, w tym także Minister Rafał Romanowski. Podczas wydarzenia dyskutowano na temat charakteru dezinformacji, które polegają na świadomym przekazywaniu fałszywych lub zmanipulowanych informacji przedstawianych jako fakty. Uczestnicy debaty wyjaśnili również strukturę kampanii dezinformacyjnej.

W trakcie trwania dyskusji zwrócono uwagę na kluczową rolę hodowców w demaskowaniu mitów oraz na konieczność stworzenia przekazu branży rolno-spożywczej, który musi być równocześnie emocjonalny i merytoryczny. Uczestnicy podkreślili, że polski sektor rolno-spożywczy powinien z dumą podkreślać swoje wartości, biorąc pod uwagę, że krajowe i unijne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt są jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

Pomimo tego, przeciętny obywatel często nie ma podstawowej wiedzy na temat realiów produkcji rolnej, co sprawia, że łatwo może paść ofiarą manipulacji. Stąd też, tak istotne jest edukowanie społeczeństwa i szybkie reagowanie na dezinformacje i hejt.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty, które dostępne jest poniżej na naszej stronie. Zanurz się w szczegółowe dyskusje ekspertów i zrozum lepiej wyzwania, z którymi mierzy się sektor rolno-spożywczy.

Kampania #StopDezinformacjiŻywnościowej to nasza wspólna walka o prawdę.

Zapis
debaty

Logo KRDIG

Obserwuj nas na:

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
NIP 525-20-61-104
Bank BNP Paribas Bank Polska S.A. O/Warszawa
Konto 98 2030 0045 1110 0000 0080 0240

ul. Czackiego 3/5 00-043 Warszawa
+48 22 82 82 389
krd-ig@krd-ig.com.pl

Dział Hodowli i Oceny Drobiu,
ul. Naramowicka 144, 60-975 Poznań,
skr. poczt. 11,
tel.+48 61 824 26 51, 824 26 52,
fax +48 61 824 26 53,
poznan@krd-ig.pl