Studium przypadku 

Dezinformacja, jako element wojny hybrydowej

Patostreamer Marcin Bustowski znany z antysemickich wypowiedzi, szerzenia antyszczepionkowych teorii i promocji fałszywych mierników do badania żywności, bez ustanku oczernia polskich producentów żywności. Pod przykrywką społecznej kontroli dopuszcza się manipulacji i działań niezgodnych z prawem.

Lider „Przebudzonych Konsumentów” zasłynął walką z glifosatem – środkiem chwastobójczym, którym jak twierdzi, Polacy są masowo zatruwani oraz pseudobadaniami mięsa i produktów mięsnych przy użyciu rosyjskich mierników. Dowodził przekroczenia norm zawartości szkodliwych związków, a w rzeczywistości to używane przez niego testery obarczone były ogromnym błędem i wskazywały fałszywe wartości. Marcin Bustowski w swoich filmikach publikowanych w Internecie nakłaniał do prowadzenia takich niemiarodajnych badań żywności, ubolewał nad próbami ograniczenia dostępności mierników oraz promował ich sprzedaż. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przyjrzał się działalności rolnika z Jeleniej Góry. Wykazał, że jest on pod rosyjskimi wpływami, szerzy ichniejszą propagandę, a także prowadzi kampanię dezinformacyjną pod adresem polskich producentów żywności, niszcząc ich wizerunek w kraju i za granicą.

Liczne manipulacje Bustowskiego

Marcin Bustowski od kilku lat przedstawia się jako osoba, która walczy z chemizacją rolnictwa oraz żywności, tymczasem okazuje się, że podczas przeszukania w gospodarstwie rolnika, policja znalazła preparat Roundup zawierający właśnie glifosat. Podobna kompromitacja wiązała się z promowaniem testerów żywności, które Bustowski używał na udostępnianych w sieci filmikach. Reklamowane przez niego mierniki, to rosyjskie urządzenia, które nie mierzą poziomu szkodliwych substancji, a sprawdzają poziom przepuszczalności elektrycznej. To zdaniem ekspertów z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych element wojny hybrydowej i celowe wzbudzanie niepokojów społecznych i podważanie zaufania do państwowych instytucji.

Na końcu czarnej listy Marcina Bustowskiego znajdują się urzędnicy służb sanitarnych, których oskarża o brak reakcji na ujawnione patologie.

Długa lista spraw

Jak informują prawnicy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, z każdym tygodniem wychodzą na jaw kolejne, ciemne sprawy dotyczące aktywisty. Dnia 02.02.2024 roku przed Sądem Rejonowym w Jeleniej Górze rozpoczął się proces karny w sprawie wtargnięcia do Domu Dziecka i próby pobrania od jego podopiecznych moczu do badań na obecność trujących substancji. Opiekunowie nie dopuścili do tego, ale Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze uznała całą akcję za złamanie artykułu 193 kodeksu karnego, za co grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Bustowski został też oskarżony o próbę otrucia wielu osób oraz o znieważenie konstytucyjnych organów Państwa Polskiego.

Do tego wszystkiego dochodzą również kontrowersje natury finansowej. Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale ze stycznia 2023 roku odrzuciła sprawozdanie finansowe partii Bustowskiego – Przebudzonych Konsumentów. Nie pozostawiła także suchej nitki na ugrupowaniu, wskazując na liczne nieprawidłowości.

Strzeż się dezinformacji!

Działania dezinformacyjne przybierają na sile. Najczęściej mają formę wpisów i filmików w social mediach. Są to również masowo rozsyłane komentarze w serwisach internetowych, czy wiadomości do użytkowników serwisów. Silnie nacechowane emocjonalnie i oparte na półprawdach, ich celem jest wzbudzenie strachu, niepokoju, wywołanie dyskusji, spolaryzowanie społeczeństwa, skłócenie rozmówców. Jak się przed tym uchronić? Nie udostępniać treści, zdjęć, filmów, jeśli nie mamy pewności, że pochodzą z wiarygodnego źródła. Obserwować w social mediach rzetelne konta, nie klikać w krzykliwe nagłówki. Warto zastanowić się, kto stoi za publikowanymi informacjami, zweryfikować autora i poszukać o nim informacji.
To my, konsumenci stoimy na pierwszej linii walki z dezinformacją. Od nas zależy, czy poddamy się fałszywemu przekazowi, czy też będziemy potrafili dostrzec manipulację.

Logo KRDIG

Obserwuj nas na:

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
NIP 525-20-61-104
Bank BNP Paribas Bank Polska S.A. O/Warszawa
Konto 98 2030 0045 1110 0000 0080 0240

ul. Czackiego 3/5 00-043 Warszawa
+48 22 82 82 389
krd-ig@krd-ig.com.pl

Dział Hodowli i Oceny Drobiu,
ul. Naramowicka 144, 60-975 Poznań,
skr. poczt. 11,
tel.+48 61 824 26 51, 824 26 52,
fax +48 61 824 26 53,
poznan@krd-ig.pl